Yeşilçamın Usta Oyuncusu Tarık Akan Hayata Gözlerini Yumdu

Yeşilçamın Usta Oyuncusu Tarık Akan Hayata Gözlerini Yumdu

16 Eylül 2016

941 Okunma

Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören ünlü oyuncu Tarık Akan tam atlattı derken kimseninde beklemediği bir anda bugün yaşama gözlerini yumdu.

Ünlü oyuncu tam atlattı dediği kansere karaciğerine sıçraması ile tedavilere yeniden devam edilmiştir. Fakat bugün sabah saatlerinde ünlü oyuncunun vefat haberi bütün sevenlerini yasa boğmuştur. Bizde Film720p.com ailesi olarak ünlü oyuncunun sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyoruz.

Tarık Akan Kimdir ?

Tarık Akan, doğum adı ile Tarık Tahsin Üregül (13 Aralık 1949, İstanbul - ö. 16 Eylül 2016, İstanbul), Türk sinema ve dizi oyuncusudur. 1970 yılında Ses dergisinin oyunculuk yarışmasına katılarak birinci olmuştur. 1971 yılında ilk sinema filmi Emine ile oyunculuk kariyeri başlamıştır. Bir anda Yeşilçam'ın en yakışıklı oyuncularından birisi haline gelmiştir. Daha sonra 1972 yılında oynadığı film Suçlu ile 1973 yılında Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alır. 1973 yılında Yeşilçam'ın en iyi duygusal filmlerinden birisi olarak bilinen Canım Kardeşim (1973) adlı filmde Halit Akçatepe ile başrol oynar. 1974 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği Rıfat Ilgaz'ın aynı adlı eserinden uyarlanan Hababam Sınıfı (1975) adlı filmde Damat Ferit adlı karakteri canlandırır, film 1975 yılında vizyona girer ve Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden birisi olur ve bir klasik haline gelir. Ardından Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976) adlı, serinin ikinci filminde rol alır. Film Akan'ın oynadığı son Hababam Sınıfı filmi olmuştur ve serinin gelmiş geçmiş en çok hasılat yapan filmi olur. Gülşen Bubikoğlu ile oynadığı her filmde büyük başarı elde eden Akan'ın, 1975 yılında Bubikoğlu ile birlikte oynadıkları Ah Nerede adlı romantik-komedi filmi ile büyük başarı elde eder.

1970'li yıllarda oynadığı filmlerle adından sıkça söz ettirmiştir. Boyu, giyinişi ve saç stili ile 70'li yıllara damgasını vurarak Yeşilçam'ın büyük jönleri arasına adını yazdırmıştır. Yeşilçam'ın "cici çocuğu" olarak bilinen Akan, 1977 yılında Zeki Ökten'in yönetmenliğini üstlendiği başrollerini Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz ile paylaştığı Sürü adlı filmde oynamıştır. 70'li yıllardaki tarzından uzak ve artık genelde bıyıklı olarak film çekmiştir. Sürü adlı film ile çok büyük başarı sağlamıştır. Ardından 1978 yılında Cüneyt Arkın ile beraber başrol oynadığı Maden adlı film ile artık her türlü filmde oynayabileceğini kanıtlamıştır. 1982 yılında Şerif Gören ve Yılmaz Güney'in yönettiği efsane olan Yol filmi ile çok büyük başarı elde etmiş ve dünyaya adını duyurmuştur. Film 1982 yılında Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü alan tek film olmuştur ve Akan, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday olmuştur. 1990 yılında başrolünü oynadığı Karartma Geceleri adlı film Yeşilçam'ın klasikleri arasında yer almıştır. Tarık Akan, Altın Portakal Film Festivali adlı ödül yarışmasında yedi ödül alan tek erkek oyuncudur.
 • Beğen
  0
  BENZER HABERLER
 • Erotik Filmlerin Önemi

  25 Şubat 2018

  Erotik film dolu anların en özel kareleri ile sizlere sunduğumuz erotik filmlerin bir özetini yaptığımız bu ma...
 • Türkiye'de Haber Gündemi

  11 Şubat 2018

  Türkiye'de Haber Gündemini site içindeki yazı ve linklerden anlayacaksınız!.....
 • Haberlerin En Yeni Adresi

  10 Şubat 2018

  Haberlerin En Yeni Adresini yazıdaki detaylardan ve linkten takip ediniz!...
 • Yurttan Haber Kaynakları

  10 Şubat 2018

  Yurttan Haber Kaynaklarını haber sitemizden ve ilgili yazıdan takip edebilirsiniz!...
 • Haberler ve Gazete Başlıkları

  10 Şubat 2018

  Haberler ve Gazete Başlıklarını sitemizden yazı içerisindeki detaylardan ulaşabilirsiniz....
  Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir
Captcha